SMR

SMALL MODULAR REACTORS 



Malé jaderné reaktory SMR

Významnou součástí pro náš "energetický mix" budou dozajista v budoucnosti vedle klasických a jaderných elektráren, fotovoltaiky, sporné biomasy /zanechává výraznou uhlíkovou stopu/ a "větrníků" /vhodných spíše pro svůj stroboskopický efekt na moře/ dle mého soudu i SMR.

13.února proběhl v Praze 6. ročník konference, kde se probíraly aktuální projekty ve světě, možnost využití SMR v teplárenství, ekonomická stránka výstavby malých reaktorů a celková možnost vzniku malého reaktoru v České republice, který by pomohl překlenout období do výstavby nového bloku klasické jaderné elektrárny. Zástupci britského ROLLS-ROYCE, korejského koncernu KHNPa ruské společnosti ROSATOM zde prezentovali zkušenosti s vlastním vývojem malých modulárních reaktorů. Zajímavé bylo představení zkušeností ze spouštění ruské plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Malý modulární reaktor je zařízení umožňující postavit malou jadernou elektrárnu jako stavebnici. Díky tomu, že je navržen z jednotně navržených částí - modulů, není tak náročný na provoz a údržbu jako klasický velký reaktor. Jeho malé rozměry a velká flexibilita ho umožní provozovat tam, kde je zrovna potřeba. Výkon reaktoru zhruba 20 MWt umožní pokrýt energetickou spotřebu malého města nebo několika obcí, továrny nebo průmyslového komplexu.

Milníkem ve vývoji malých jaderných reaktorů u nás je letošní udělení patentu projektu Energy Well české společnosti Centrum výzkumu Řež. Ta rovněž zahájila práce na experimentální nejaderné části reaktoru. Obecně však zatím vytváří pro jejich uvedení do praxe největší překážku legislativa EU, v Indii funguje v současnosti již šest bloků SMR.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky